dzisiaj jest: 19 kwietnia 2025 r.   ::    imieniny: Adolf, Leon, Tymon

ikona facebookikona youtubeikona tłumacz języka migowegoikona login

Zawilec Gajowy, Kokorycz
Dwór I.J. Paderewskiego w Kąśnej Dolnej
Panorama Tuchowa z widokiem na Bazylikę Mniejszą pw. Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny
Pałac Janowice w Janowicach k. Zakliczyna
Zawilec Gajowy, KokoryczPark Krajobrazowy Pasma Brzanki

baner top pomoc osobom niepelnosprawnym

baner top geodezja

baner top internetowa rezerwacja wizyt wtk

Monitoring Powodziowy Powiatu Tarnowskiego

Minister Piotr Ćwik wziął udział w uroczystej Gali

Starosta na scenie z wspólorganizatoramiZastępca Szefa Kancelarii Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej - Minister Piotr Ćwik, uczestniczył w uroczystej gali finałowej III Wojewódzkiego Konkursu Historycznego - "Ojcowie Niepodległości..." o szablę Józefa Piłsudskiego, która odbyła się w Centrum Paderewskiego w Kąśnej Dolnej. 

 

Minister odczytał okolicznościowy list Prezydenta RP Andrzeja Dudy, skierowany do organizatorów oraz wszystkich uczestników uroczystości. Prezydencki Minister w dowód uznania za propagowanie wartości patriotycznych, przekazał na ręce starosty tarnowskiego Jacka Hudymy Biało-Czerwoną flagę, z dedykacją od prezydenta.

Starosta z podarunkiem od prezydenta, obok Piotr Ćwik

W wydarzeniu uczestniczyli: posłanka Józefa Szczurek-Żelazko, w zastępstwie za wojewodę małopolskiego Krzysztofa Jana Klęczara, kierownik Delegatury Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Tarnowie Piotr Łosiński, wiceprzewodniczący sejmiku województwa małopolskiego Wojciech Skruch, radny sejmiku - były wicemarszałek Józef Gawron, starosta oraz wicestarosta tarnowski - Jacek Hudyma i Roman Łucarz, etatowy członek zarządu Tomasz Stelmach, samorządowcy wszystkich szczebli, radni, nagrodzona młodzież wraz z opiekunami oraz uczniowie szkół prowadzonych przez Powiat Tarnowski. Szczególnym gościem był Marek Steindel, prawnuk Wincentego Witosa wraz z małżonką. Obecni byli także przedstawiciele powiatowych i gminnych jednostek organizacyjnych i oświatowych, kombatanci, delegacje służb mundurowych, przedstawiciele gminnych Centrum Kultury oraz organizacji pozarządowych.

Goście na widowni, w pierwszym rzędzie parlamentarzyści i przedstawiciele powiatu

W patriotycznej atmosferze odśpiewano hymn narodowy. Tematem przewodnim spotkania była niezwykła postać w historii Polski - Wincenty Witos. W ramach lekcji edukacyjnej o tym słynnym Polaku, odbyła się projekcja filmu Instytutu Pamięci Narodowej, pt. „Cud jedności”. Młodzież z Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych w Ciężkowicach przedstawiła sztukę pt. "Wincenty Witos - Premier z ludu". 

Scena, a na niej aktorzy sztuki o Witosie
Z kolei dyrektor Biura Edukacji Narodowej, dr Adam Pleskaczyński wygłosił wykład edukacyjno-historyczny, nawiązujący dożycia i działalności premiera Wincentego Witosa, pt. "Wincenty Witos - Premier decydującego starcia". Po części prezentacyjnej, odbyło się podsumowanie Wojewódzkiego Konkursu Historycznego dla uczniów szkół ponadpodstawowych i wręczenie nagród. Jak podkreślił dyrektor ZSOiZ w Ciężkowicach Józef Parys - prace były różnorodne i po wielu dyskusjach za najlepsze uznano dzieła następujących uczniów:

  1. Mistrz Pióra: Zuzanna Wcisło – Liceum Ogólnokształcącego im. Tadeusza Kościuszki w Dąbrowie Tarnowskiej; (mistrz pióra) wyróżnienie: Kacper Szymański – I Liceum Ogólnokształcące im. Kazimierza Brodzińskiego w Tarnowie.
  2. Mistrz Wiedzy Ogólnej: Zuzanna Wcisło – Liceum Ogólnokształcącego im. Tadeusza Kościuszki w Dąbrowie Tarnowskiej; (mistrz wiedzy ogólnej) wyróżnienie: Dariusz Bodziony – Zespół Szkół Ponadpodstawowych im. Józefa Piłsudskiego w Zakliczynie.
  3. Mistrz Słowa: Zuzanna Wcisło – Liceum Ogólnokształcącego im. Tadeusza Kościuszki w Dąbrowie Tarnowskiej; (mistrz słowa) wyróżnienie: Julia Okaz – Liceum Ogólnokształcące im. Mikołaja Kopernika w Brzesku.

Roman Łucarz z laureatką konkursu oraz przedstawicielami służb mundurowych i bractwa kurkowego

Po zsumowaniu punktacji z trzech etapów zwycięzcą tegorocznej edycji została: Zuzanna Wcisło z Liceum Ogólnokształcącego im. Tadeusza Kościuszki w Dąbrowie Tarnowskiej. Drugie miejsce zajął: Kacper Szymański z I Liceum Ogólnokształcącego im. Kazimierza Brodzińskiego w Tarnowie. Trzecie zaś Sebastian Bryndal z Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych im. Ignacego Jana Paderewskiego w Cieżkowicach wraz z Olivierem Patorskim z I Liceum Ogólnokształcącego im. Kazimierza Brodzińskiego w Tarnowie.

Sztuka o Witosie

Wszystkim ofiarodawcom nagród na czele z Instytutem Pamięci Narodowej oraz Związkiem Oficerów Rezerwy Rzeczypospolitej Polskiej serdecznie dziękujemy. Organizatorem konkursu był Starosta Tarnowski Jacek Hudyma, Zespół Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych im. Ignacego Jana Paderewskiego w Ciężkowicach oraz Bractwo Kurkowe Królewskiego Miasta Ciężkowice.

Scena pełna gości podczas uroczystości

Konkurs został ponownie objęty jedynym i wyłącznym honorowym patronatem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy. W Komitecie Honorowym wojewódzkiego konkursu zasiadali przedstawiciele: powiatów - Tarnowskiego, Brzeskiego, Gorlickiego, Prezydent Miasta Tarnowa, Kuratorium Oświaty w Krakowie, Instytutu Pamięci Narodowej - oddział w Krakowie, Centrum Paderewskiego w Kąśnej Dolnej, Muzeum Ziemi Tarnowskiej, członkowie Bractwa Kurkowego Królewskiego Miasta Ciężkowice, Bractwa Kurkowego w Tarnowie, oraz Strzeleckiego Bractwa Kurkowego Dworu Karwacjanów w Gorlicach, a także Związek Oficerów Rezerwy.

Moment podpisania umowy w dworku

Tego samego dnia, w powiatowej instytucji kultury - Centrum Paderewskiego w Kąśnej Dolnej, podpisano umowę na remont dworu Ignacego Jana Paderewskiego. Wartość zadania opartego na dotacji z Polskiego Ładu to ponad 1 mln złotych.

Fot. Paweł Topolski
Więcej zdjęć z wydarzenia na profilu społecznościowym facebook Starostwa Powiatowego w Tarnowie.

Tłumacz Google

baner bottom 01 bip

baner bottom 01 infocar

centrum paderewskiego kasna dolna

toikiwop

strefa przedsiebiorcy

dwdjt