dzisiaj jest: 22 kwietnia 2025 r.   ::    imieniny: Kaja, Leon, Łukasz

ikona facebookikona youtubeikona tłumacz języka migowegoikona login

Zawilec Gajowy, Kokorycz
Dwór I.J. Paderewskiego w Kąśnej Dolnej
Panorama Tuchowa z widokiem na Bazylikę Mniejszą pw. Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny
Pałac Janowice w Janowicach k. Zakliczyna
Zawilec Gajowy, KokoryczPark Krajobrazowy Pasma Brzanki

baner top pomoc osobom niepelnosprawnym

baner top geodezja

baner top internetowa rezerwacja wizyt wtk

Monitoring Powodziowy Powiatu Tarnowskiego

Wystawa przed tarnowskim Starostwem przypomni o rocznicy ludobójstwa na Wołyniu

Wystawa plenerowa przed budynkiem starostwa w TarnowieStarosta Tarnowski Roman Łucarz, Towarzystwo Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich Oddział w Tarnowie oraz Oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Krakowie zapraszają do udziału w obchodach upamiętniających 80. rocznicę ludobójstwa na Wołyniu i Kresach Południowo-Wschodnich dawnej Rzeczypospolitej. Odbędą się one 11 lipca, a ich akcentem będzie otwarcie przed budynkiem Starostwa w Tarnowie wystawy plenerowej IPN pt. "Sąsiedzka krew. Ludobójstwo wołyńsko-galicyjskie 1943–1945".

 

Uroczystości rozpoczną się Mszą św. w kościele św. Maksymiliana M. Kolbego w Tarnowie - o godz. 17.00. Po Mszy św. w intencji ofiar ludobójstwa na Wołyniu i Kresach wschodnich nastąpi przemarsz ulicą gen. J. Bema i Najświętszej Maryi Panny pod Kurhan Kresowy na Starym Cmentarzu w Tarnowie, gdzie odbędzie się ceremonia oficjalna według porządku:
- hymn państwowy,
- przywołanie faktów oraz wspomnienia świadków,
- złożenie wiązanek oraz świateł pamięci,
- wspólne odśpiewanie „Roty”.

Instytut Pamięci Narodowej od wielu lat przywraca pamięć o tych, którzy zostali zamordowani i pokrzywdzeni przez ukraińskich nacjonalistów na Kresach Wschodnich II Rzeczypospolitej Polskiej. Jedną z form upamiętniania jest wystawa elementarna, przygotowana przez Oddziałowe Biuro Edukacji w Lublinie, która przedstawia podstawowe informacje na temat zbrodni dokonanej na Polakach w 1943 r. przez ukraińskich nacjonalistów na Wołyniu i w Galicji Wschodniej. Prezentowane fotografie i dokumenty pochodzą ze zbiorów prywatnych Leona Popka, Muzeum Regionalnego w Tomaszowie Lubelskim, ośrodka KARTA, Narodowego Archiwum Cyfrowego oraz Archiwum IPN. - mówi Michał Masłowski, Naczelnik Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej IPN w Krakowie.

Wystawa plenerowa przed budynkiem starostwa w Tarnowie

 

Tłumacz Google

baner bottom 01 bip

baner bottom 01 infocar

centrum paderewskiego kasna dolna

toikiwop

strefa przedsiebiorcy

dwdjt