W sali konferencyjnej Centrum Kształcenia i Wychowania OHP odbyła się konferencja zorganizowana przez Starostwo Powiatowe w Tarnowie, której tytuł brzmiał „Doradztwo zawodowe – przestrzeń potrzeb i współpracy”. Z całą pewnością to proces, którego celem jest pomóc różnym grupom osób w wyborze odpowiedniej ścieżki kariery, zawodu lub kierunku studiów.
W wydarzeniu udział wzięła poseł na Sejm RP Anna Pieczarka, która odczytała list do uczestników, skierowany przez Ministra Edukacji i Nauki Przemysława Czarnka. Samorząd powiatu tarnowskiego reprezentował i otwarcia dokonał etatowy członek zarządu powiatu tarnowskiego Tomasz Stelmach, obecne były też wiceprzewodnicząca Rady Powiatu Tarnowskiego Irena Kusion oraz przewodnicząca Komisji Oświaty, Kultury, Sportu i Turystyki RPT Grażyna Karaś.
Pierwszą prelekcję wygłosiła Marta Koch-Kozioł z Ośrodka Rozwoju Edukacji, przedstawiając doradztwo zawodowe w podejściu interdyscyplinarnym, które generuje postrzeganie jego treści kształcenia w szerszym ujęciu i w nieco innej optyce. Drugą Marta Wrzosek z fundacji Katalyst Education. Wskazała na możliwości jakie współcześnie wykorzystuje się w doradztwie zawodowym dzięki nowoczesnym technologiom – przykład „Mapy Karier”.
Został podsumowany również pilotaż autorskiego projektu realizowanego w szkołach regionu tarnowskiego „JA, Ja i otoczenie, Moja kariera”, który realizowany był we współpracy z pracodawcami, Centrum Informacji i Planowania Kariery Zawodowej, Powiatowym Urzędem Pracy, Zakładem Ubezpieczeń Społecznych, Urzędem Skarbowym, Bankiem Spółdzielczym Rzemiosła, Powiatową Poradnią Psychologiczno-Pedagogiczną i Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie. Szczegóły przedstawiła Barbara Grajdura ze Starostwa Powiatowego w Tarnowie.
Omówione zostało ponadto włączenie efektów do zapoczątkowanej szeroko rozumianej sieci współpracy „Podmiotów wpływu”, a także przedstawiono powiatowy model współdziałania „Doradztwo jutra”. Projekt realizowany był na zasadzie partnerstwa, poprzez spotkania szkoleniowe nieodpłatne z uczniami i doradcami zawodowymi szkół podstawowych i ponadpodstawowych regionu tarnowskiego.
Rezultatem realizacji tego przedsięwzięcia jest nabycie przez uczestników wiedzy na temat samooceny i zwiększenie poczucia własnej wartości oraz odpowiedzialności w działaniu i funkcjonowaniu w dorosłym życiu, świadome podejmowanie decyzji z wykorzystaniem zdobytych informacji od specjalistów z różnych obszarów życia społecznego, skuteczne zarządzanie swoimi zasobami, przygotowanie do odpowiedzialnych wyborów edukacyjnych i zawodowych opartych na samoświadomości oraz wzbogacenie warsztatu pracy doradcy zawodowego.
Następnie odbyła się debata penelowa prowadzona przez Michała Mitoraja, w trakcie której wypracowano stosowne wnioski i postulaty.
Na zakończnie zostały wręczone drobne upominki wszystkim partnerom projektu biorącym w nim udział - za efektywną współpracę i pełne zaangażowamnie w realizację tegoż projektu.
Fot. Paweł Topolski