dzisiaj jest: 23 kwietnia 2025 r.   ::    imieniny: Jerzy, Wojciech

ikona facebookikona youtubeikona tłumacz języka migowegoikona login

Zawilec Gajowy, Kokorycz
Dwór I.J. Paderewskiego w Kąśnej Dolnej
Panorama Tuchowa z widokiem na Bazylikę Mniejszą pw. Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny
Pałac Janowice w Janowicach k. Zakliczyna
Zawilec Gajowy, KokoryczPark Krajobrazowy Pasma Brzanki

baner top pomoc osobom niepelnosprawnym

baner top geodezja

baner top internetowa rezerwacja wizyt wtk

Monitoring Powodziowy Powiatu Tarnowskiego

II Małopolski Dzień dla Klimatu

Logotyp - Małopolska dla Klimatu - miniaturaPowiat Tarnowski wraz Gminą Skrzyszów zorganizuje II Małopolski Dzień dla Klimatu pod hasłem „Sadźmy drzewa dla klimatu!” Wydarzenie odbędzie się 21 kwietnia przed Urzędem Gminy w Skrzyszowie. Najpierw zasadzimy drzewa na terenie przedszkola w Łękawicy, a następnie, około godziny 11 zapraszamy wszystkich mieszkańców powiatu pod Urząd w Skrzyszowie, gdzie można dowiedzieć się więcej o zmianach klimatu i sposobach przeciwdziałania im oraz otrzymać sadzonki drzew.

O szczegółach akcji będziemy Państwa informować na bieżąco za pośrednictwem facebooka Projektu w Powiecie Tarnowskim „EkoTarnowskie dla klimatu”. Wydarzenie, które Powiat Tarnowski zorganizuje we współpracy z Gminą Skrzyszów, jest jednym z działań w ramach Projektu zintegrowanego LIFE-IP EKOMAŁOPOLSKA „Wdrażanie Regionalnego Planu Działań dla Klimatu i Energii dla województwa małopolskiego”, który jest dofinansowany ze środków unijnych Programu LIFE oraz Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

O zmianie klimatu i jej skutkach jest coraz głośniej. Nie ma tygodnia, żeby media nie informowały o jakiejś katastrofie z nią związanej: tu rzeki wystąpiły z brzegów i zalały ogromne obszary, tam przeszły tornada o niespotykanej sile, niszcząc domy i zrywając sieć energetyczną, a za chwilę znowu usłyszymy o suszy i pożarach, których nie sposób ugasić. Najczęściej jest to gdzieś daleko i dobrze, ale sami także obserwujemy te zmiany w najbliższym otoczeniu. Jest coraz cieplej, zimą mało śniegu, deszcz pada rzadko, a jak już, to często gwałtownie i obficie. Potwierdzają to dane z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej, który od ponad 100 lat zbiera dane i prognozuje pogodę w Polsce. Podsumowując rok 2022, IMGW-PIB pisze, że „należy zaliczyć go do lat bardzo ciepłych i suchych”, bo średnia temperatura powietrza była w nim „o 0,8°C wyższa od średniej rocznej wieloletniej” i dalej, że „występujący od szeregu lat silny wzrostowy trend temperatury powietrza na obszarze Polski jest kontynuowany. Tylko od 1951 r. wzrost temperatury w skali roku szacowany jest na 2,09°C”.

Dane z pomiarów są jednoznaczne: klimat się zmienia, a przyczynia się do tego człowiek, emitując ogromne ilości gazów cieplarnianych: dwutlenku węgla, metanu, pary wodnej, podtlenku azotu i innych. Zgodnie z informacjami z europejskiej bazy danych EDGAR 4-osobowa rodzina mieszkająca w domu jednorodzinnym w Polsce powoduje emisję 30 ton CO2 rocznie! Skąd tak duża emisja? Ze spalania paliw kopalnych (węgiel, ropa, gaz), marnotrawstwa energii np. ogrzewania niedocieplonych budynków, użytkowania samochodów spalinowych oraz rolnictwa przemysłowego i masowej wycinki drzew.

Tymczasem drzewa są niezwykle istotnym elementem klimatycznej układanki. Po pierwsze, drzewa pochłaniają CO2 – który jest im niezbędny w procesie fotosyntezy, a produkują tlen, którym wszyscy oddychamy. Po drugie, drzewa wpływają na mikroklimat (np. zwiększają wilgotność powietrza, obniżając jego temperaturę), oczyszczają powietrze, wodę i glebę. Po trzecie, drzewa nie tylko dostarczają ludziom żywności, surowców i leków, ale są miejscem do życia dla wielu organizmów, zwiększając różnorodność biologiczną, a zwierzęta żyjące w zadrzewieniach uczestniczą w zapylaniu i rozsiewaniu roślin.

Logotyp - Małopolska dla Klimatu

 

Tłumacz Google

baner bottom 01 bip

baner bottom 01 infocar

centrum paderewskiego kasna dolna

toikiwop

strefa przedsiebiorcy

dwdjt