Muzeum Okręgowe w Tarnowie stało się właścicielem, przechowywanej przez dziesięciolecia – w formie depozytu – bogatej, jednej z najcenniejszych i najwspanialszych w naszym kraju kolekcji szkła i porcelany. Jej zakup w kwocie 4,2 mln zł w całości sfinansowało Województwo Małopolskie.
W symbolicznym akcie podpisania i przekazania aktu własności kolekcji wzięli udział książę Paweł Roman Sanguszko, posłowie Anna Pieczarka i Norbert Kaczmarczyk oraz przedstawiciele Zarządu Województwa Małopolskiego – marszałek Witold Kozłowski, wicemarszałek Józef Gawron, Iwona Gibas i Marta Malec-Lech. W wydarzeniu uczestniczyli też starosta tarnowski Roman Łucarz i wicestarosta Jacek Hudyma.
Historia tego konkretnego zbioru, głównie szkła i porcelany, związana jest z zamkiem w Podhorcach (obecnie Ukraina), który w 1865 roku, wraz z całym wyposażeniem zakupił książę Władysław Roman Sanguszko od Leona Rzewuskiego. Z czasem kolekcja była wzbogacana przez zakupy, dary i przekazy tak samych Sanguszków, jak i przedstawicieli innych rodów magnackich i szlacheckich, bezpośrednio z nimi spokrewnionych i skoligaconych (m.in. Radziwiłłów, Lubomirskich, Potockich, Denhoffowów i innych). Jest to jeden z niewielu zachowanych, szkoda że jedynie w części, przykład polskiego kolekcjonerstwa.
Ta jedyna w swoim rodzaju unikalna kolekcja jest obiektem ciągłego zainteresowania badaczy i konserwatorów interesujących się historią szklarstwa i technologią szkła oraz porcelany. Wartość tej kolekcji nie wynika z ilości egzemplarzy, ale przede wszystkim z jej walorów artystycznychi historycznych. W zakresie ekspozycyjnym stanowi bezsprzeczny atut tarnowskiego Muzeum.
Całość depozytu obejmuje blisko dwa tysiące zabytków, w tym przede wszystkim szkło i porcelanę, ale także pojedyncze przykłady rzeźby i rzemiosła artystycznego. Po śmierci księżnej Klaudii Sanguszko jedynym właścicielem kolekcji został książę Paweł Sanguszko, z którym od kilku lat prowadzone były rozmowy w sprawie wykupu całości kolekcji.
Fot. UMWM