dzisiaj jest: 27 kwietnia 2025 r.   ::    imieniny: Felicja, Teofil, Zyta

ikona facebookikona youtubeikona tłumacz języka migowegoikona login

Zawilec Gajowy, Kokorycz
Dwór I.J. Paderewskiego w Kąśnej Dolnej
Panorama Tuchowa z widokiem na Bazylikę Mniejszą pw. Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny
Pałac Janowice w Janowicach k. Zakliczyna
Zawilec Gajowy, KokoryczPark Krajobrazowy Pasma Brzanki

baner top pomoc osobom niepelnosprawnym

baner top geodezja

baner top internetowa rezerwacja wizyt wtk

Monitoring Powodziowy Powiatu Tarnowskiego

Uczczono pamięć żołnierzy wolnej Polski

Mogiła żołnierzy na cmentarzuStarosta Roman Łucarz uczestniczył w lokalnych obchodach Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych, które odbyły się na cmentarzu komunalnym w Tarnowie-Krzyżu. Organizatorem uroczystości był wiceminister edukacji i nauki, senator Włodzimierz Bernacki.

Po Mszy św. w kaplicy cmentarnej złożone zostały wiązanki kwiatów i zapalono znicze na grobach żołnierzy zbrojnego podziemia antykomunistycznego i niepodległościowego – Mieczysława Cielochy, Stanisława Kiełbasy, Jana Kmiecia, oraz Antoniego Trzepli.

Przemarsz na cmentarz z wiązanką, na pierwszym planie starosta

Starosta składa wiązankę na grobie

- Żołnierze wolnej Polski to było najpiękniejsze pokolenie polskie dwudziestego wieku. Podjęli wysiłek walki, po niemieckiej i sowieckiej agresji na Polskę w 1939 roku, a następnie nie zaprzestali tej walki po II wojnie światowej, kiedy wydawało się, że sytuacja jest beznadziejna. Szkoda, że po upadku komunizmu w 1989 roku trzeba było aż dwadzieścia lat czekać, trzeba było dopiero ś. p. profesora Lecha Kaczyńskiego na stanowisku Prezydenta RP, ażeby tym ludziom pozwolono na godny pochówek, aby wracali do naszej pamięci, aby można było ich godnie czcić podczas święta państwowego – przypomina starosta Roman Łucarz.

Pamiątkowe zdjęcia żołnierzy wyklętych, pod nimi szarfa w barwach flagi polskiej

Przez lata miejsce pochówku Cielochy i Kiełbasy, którzy zostali zamordowani przez UB, nie było znane. Bohaterowie nie mieli grobów, nie wolno było o nich mówić i pisać. Leżeli w bezimiennej mogile na terenie cmentarza komunalnego w Tarnowie-Krzyżu, a ich rodziny poddawane były najprzeróżniejszym szykanom. Przywrócenie pamięci o tych żołnierzach to głównie efekt starań samorządu gminy Tarnów. Wojewoda małopolski uznał tę mogiłę za grób wojenny i postawiono granitowy nagrobek.

Starosta otrzymuje medal z rąk Ryszadra Pagacza

Osoby z regionu tarnowskiego, które aktywnie działają na rzecz krzewienia wartości oraz postaw patriotycznych otrzymały okolicznościowe medale z okazji 80-lecia Armii Krajowej. Od wicewojewody małopolskiego Ryszarda Pagacza taki medal odebrał m.in. starosta Roman Łucarz.

Zdj. Paweł Topolski

 

Tłumacz Google

baner bottom 01 bip

baner bottom 01 infocar

centrum paderewskiego kasna dolna

toikiwop

strefa przedsiebiorcy

dwdjt