dzisiaj jest: 28 kwietnia 2025 r.   ::    imieniny: Waleria, Ludwik, Paweł

ikona facebookikona youtubeikona tłumacz języka migowegoikona login

Zawilec Gajowy, Kokorycz
Dwór I.J. Paderewskiego w Kąśnej Dolnej
Panorama Tuchowa z widokiem na Bazylikę Mniejszą pw. Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny
Pałac Janowice w Janowicach k. Zakliczyna
Zawilec Gajowy, KokoryczPark Krajobrazowy Pasma Brzanki

baner top pomoc osobom niepelnosprawnym

baner top geodezja

baner top internetowa rezerwacja wizyt wtk

Monitoring Powodziowy Powiatu Tarnowskiego

Msza św. w intencji ofiar stanu wojennego

Uroczystości upamietnienia 40 rocznicy stanu wojennego w kościele błogosławionej Karoliny w TarnowieW przeddzień 39. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego w kościele bł. Karoliny Kózka w Tarnowie o godzinie 16:00. odprawiona zastała Msza święta w intencji Ojczyzny i ofiar stanu wojennego. Bezpośrednio po nabożeństwie nastąpilo zlożenie kwiatów pod pomnikiem św Jana Pawla II oraz zapalenie zniczy. W uroczystościach uczestniczył wicestarosta tarnowski Jacek Hudyma.

 

Uroczystości upamiętniające te wydarzenia, zorganizował Zarząd Regionu Malopolskiego NSZZ " Solidarność" Oddział nr 2 w Tarnowie.

Msza święta w intencji Ojczyzny, kościół błogosławionej Karoliny w Tarnowie

Pomnik świętego Jana Pawła Drugiego, przy kościele Karoliny Kózki w Tarnowie

W poniedzialek przypada 40. rocznica wprowadzenia w Polsce stanu wojennego. 13 grudnia 1981 r. o godz. 6 rano Polskie Radio nadało wystąpienie gen. Wojciecha Jaruzelskiego, w którym informował on Polaków o ukonstytuowaniu się Wojskowej Rady Ocalenia Narodowego (WRON) i wprowadzeniu na mocy dekretu Rady Państwa stanu wojennego na terenie całego kraju.

Władze komunistyczne jeszcze 12 grudnia przed północą rozpoczęły zatrzymywanie działaczy opozycji i "Solidarności". W ciągu kilku dni w 49 ośrodkach internowania umieszczono około 5 tys. osób. W ogromnej operacji policyjno-wojskowej użyto w sumie 70 tys. żołnierzy, 30 tys. milicjantów, 1750 czołgów, 1900 wozów bojowych i 9 tys. samochodów.

Dla upamiętnienia wydarzeń roku 1981 Biuro Programu „Niepodległa” wspiera zainicjowaną przez Instytut Pamięci Narodowej akcję „Zapal Światło Wolności”. Aby dołączyć do niej wystarczy zapalić symboliczną świecę 13 grudnia 2021 o godz. 19:30. Do zapalenia Światła Wolności zapraszamy wszystkich mieszkańców. Zachęcamy, by w oknie albo przed domem zapalić światło pamięci w postaci świeczki, żeby dać wyraz takiej ludzkiej solidarności.

Kampania nawiązuje do gestu, jaki wobec Polaków żyjących w stanie wojennym w Wigilię Bożego Narodzenia 1981 roku wykonały rzesze mieszkańców ówczesnego wolnego świata. Organizatorzy mają nadzieję, że światełko pojawi się w oknach domów, urzędów, szkół i innych instytucji. W akcję włączą się najwyższe władze państwowe podczas uroczystości na Placu Marszałka Józefa Piłsudskiego. Będzie ona transmitowana w TVP1 o godzinie 19:30. W akcję „Zapal światło wolności” włączą się m.in. Kancelaria Prezydenta RP, Ministerstwo Edukacji Narodowej, Ministerstwo Spraw Zagranicznych, Urzędy Wojewódzkie oraz media lokalne i ogólnopolskie.

 

Tłumacz Google

baner bottom 01 bip

baner bottom 01 infocar

centrum paderewskiego kasna dolna

toikiwop

strefa przedsiebiorcy

dwdjt