dzisiaj jest: 28 kwietnia 2025 r.   ::    imieniny: Waleria, Ludwik, Paweł

ikona facebookikona youtubeikona tłumacz języka migowegoikona login

Zawilec Gajowy, Kokorycz
Dwór I.J. Paderewskiego w Kąśnej Dolnej
Panorama Tuchowa z widokiem na Bazylikę Mniejszą pw. Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny
Pałac Janowice w Janowicach k. Zakliczyna
Zawilec Gajowy, KokoryczPark Krajobrazowy Pasma Brzanki

baner top pomoc osobom niepelnosprawnym

baner top geodezja

baner top internetowa rezerwacja wizyt wtk

Monitoring Powodziowy Powiatu Tarnowskiego

Gen. Józef Giza patronem Placówki Straży Granicznej w Tarnowie

Uroczystości w Placówce Straży Granicznej w TarnowiePatronem placówki Straży Granicznej w Tarnowie został generał Józef Giza. Odsłonięta została też tablica pamiątkowa poświęcona wybitnemu wojskowemu i patriocie. W uroczystości uczestniczyli przedstawiciele władz powiatu tarnowskiego – starosta Roman Łucarz, wicestarosta Jacek Hudyma i etatowy członek zarządu Tomasz Stelmach.

 

Najpierw odprawiona została Msza św. w kościele pw. NMP Królowej Polski w Tarnowie-Mościcach, a następnie dalsza część wydarzenia odbyła się na terenie Placówki Straży Granicznej. Po nadaniu placówce imienia gen. Józefa Gizy, nastąpiło odsłonięcie oraz poświęcenie tablicy, której autorem jest krakowski artysta-rzeźbiarz Wojciech Batko. Tablica ufundowana została przez Oddział IPN w Krakowie. Do aktu odsłonięcia poproszono m.in. najmłodszego syna generała Gizy, Tadeusza Gizę.

Starosta tarnowski podczas Uroczystości w placówce Straży Granicznej w Tarnowie

Gen. Józef Giza urodził się w 1887 roku pod Nowym Sączem. W czasie nauki w gimnazjum działał w Polskich Drużynach Strzeleckich. Jako żołnierz (potem oficer) austriackiego 20. pułku piechoty wziął udział w I wojnie światowej. W 1918 r. uczestniczył w likwidacji władz zaborczych na terenie Tarnowa. Walczył w wojnie polsko-bolszewickiej, biorąc m.in. udział w wyprawie kijowskiej.

Najmłodszy Syn generała Józefa Gizy, Tadeusz podczas odsłonięcia pamiątkowej tablicy

Przez cały okres międzywojenny służył w Wojsku Polskim. Był m.in. dowódcą Batalionu Korpusu Ochrony Pogranicza „Iwieniec”, zastępcą dowódcy 82. Pułku Piechoty, zastępcą dowódcy 2. Pułku Strzelców Podhalańskich i dowódcą 3. Pułku Strzelców Podhalańskich. Podczas wojny obronnej 1939 r. stał na czele Górnośląskiej Brygady Obrony Narodowej walczącej w składzie 55. Dywizji Piechoty. Po internowaniu na Węgrzech przedostał się do Francji, a stamtąd do Wielkiej Brytanii. W 1942 r. skierowano go na Bliski Wschód, gdzie dowodził kolejno 4. Brygadą Strzelców, 5. Wileńską Brygadą Piechoty i 7. Dywizją Piechoty. Po zakończeniu działań wojennych pozostał na obczyźnie. Zmarł w 1965 r. w Londynie, został pochowany na tamtejszym cmentarzu Gunnersbury.

Na zdjęciu Starostowie powiatu tarnowskiego, Roman Łucarz, Jacek Hudyma oraz Tomasz Stelmach

Organizatorem uroczystości był Karpacki Oddział Straży Granicznej oraz Placówka Straży Granicznej w Tarnowie.

Zdjęcie grupowe uczestników uroczystości w Placówce Straży Granicznej w Tarnowie

Fot. Paweł Topolski

Tłumacz Google

baner bottom 01 bip

baner bottom 01 infocar

centrum paderewskiego kasna dolna

toikiwop

strefa przedsiebiorcy

dwdjt