dzisiaj jest: 2 maja 2025 r.   ::    imieniny: Anatol, Zygmunt, Anastazy

ikona facebookikona youtubeikona tłumacz języka migowegoikona login

Zawilec Gajowy, Kokorycz
Dwór I.J. Paderewskiego w Kąśnej Dolnej
Panorama Tuchowa z widokiem na Bazylikę Mniejszą pw. Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny
Pałac Janowice w Janowicach k. Zakliczyna
Zawilec Gajowy, KokoryczPark Krajobrazowy Pasma Brzanki

baner top pomoc osobom niepelnosprawnym

baner top geodezja

baner top internetowa rezerwacja wizyt wtk

Monitoring Powodziowy Powiatu Tarnowskiego

Lepiej zapobiegać niż leczyć - profilaktyka HPV w Małopolsce

hpv malopolskaZakończyła się tegoroczna edycja Programu Zdrowotnego profilaktyki zakażeń wirusem brodawczaka ludzkiego (HPV) w Małopolsce. Dziewczętom z naszego regionu podano łącznie 694 dawki szczepionki, a prowadzona w ramach programu kampania informacyjno - edukacyjna dotarła do ok. 100 tys. Małopolan.

Program bezpłatnych szczepień przeciwko HPV realizowany był w Małopolsce już po raz drugi. Przez 2 lata jego trwania Województwo Małopolskie przeznaczyło na jego realizację blisko pół miliona złotych. W ramach programu szczepione są dziewczęta z ośrodków opiekuńczo-wychowawczych oraz rodzinnych domów dziecka. W tym roku programem objęto również dziewczęta w czterech powiatach: gorlickim, tarnowskim, brzeskim oraz w Tarnowie. Szczepienia odbywały się we współpracy z 10 gminami: Brzesko, Czchów, Dębno, Iwkowa, Pleśna, Ryglice, Rzepiennik Strzyżewski, Tarnów, Wierzchosławice i Żabno. Łącznie wykorzystano 694 dawki szczepionki przeciw HPV.

 - Województwo realizuje 6 programów profilaktycznych: kardiologiczny, onkologiczny, przeciwdziałaniu cyberzagrożeniom, depresji oraz szczepień ochronnych przeciwko HPV i pneumokokom i wszystkie one są dla nas ogromnie ważne - podkreśla odpowiedzialny w Zarządzie Województwa za obszar zdrowia Wicemarszałek Wojciech Kozak. - Za każdym razem, gdy mowa jest o profilaktyce, Sejmik Województwa Małopolskiego podejmuje jednogłośnie decyzję o wspieraniu tego typu inicjatyw - dodaje.

Tegorocznym szczepieniom przeciwko HPV towarzyszyła kampania informacyjno-edukacyjna, która miała na celu zwiększenie wiedzy dorosłych i młodzieży szkolnej na temat wirusa HPV i konsekwencji zakażeń tym wirusem, w tym m.in. zachorowania na raka szyjki macicy. W Małopolskich szkołach gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych z Małopolski odbyły się spotkania z uczniami i ich rodzicami. Z wypełnionych przez uczniów ankiet wynika, że aż  80% z nich uznało, że kampania wpłynęła na poprawę ich świadomości w zakresie profilaktyki zakażeń HPV. Aż 76% uczniów chętnie poleciłoby udział w programie swoim znajomym, a 87% uczestniczących w programie szkół zadeklarowało chęć uczestnictwa w kampanii w przyszłym roku. 

Kampania obecna była również w mediach: w radiu, telewizji, prasie, Internecie oraz w wybranych kinach studyjnych w Małopolsce. W październiku 2016 odbyła się też wojewódzka konferencja „Profilaktyka - pierwszy krok do zdrowia” przybliżająca temat profilaktyki zakażeń HPV.

Program realizuje Szpital Dziecięcy im. św. Ludwika w Krakowie - instytucja Województwa Małopolskiego, przy wsparciu finansowym z budżetu województwa. Jest również współfinansowany przez powiaty i gminy. Autorem i koordynatorem merytorycznym programu zdrowotnego jest uznany specjalista w dziedzinie chorób zakaźnych, dr n. med. Hanna Czajka, która podkreśla, iż: - decyzja Województwa Małopolskiego o wdrożeniu i sfinansowaniu „Programu Zdrowotnego profilaktyki zakażeń wirusem brodawczaka ludzkiego (HPV) w Małopolsce” jest znaczącym krokiem w kierunku poprawy stanu zdrowotności całej naszej populacji, a jednocześnie zbliża nas do Europy, której kraje w zdecydowanej większości od wielu już lat umieściły profilaktykę zakażeń HPV w swych narodowych programach szczepień.

Tłumacz Google

baner bottom 01 bip

baner bottom 01 infocar

centrum paderewskiego kasna dolna

toikiwop

strefa przedsiebiorcy

dwdjt