W Centrum Kultury, Sportu i Promocji Gminy Pleśna odbyła się konferencja „Ślady wielkiej wojny w krajobrazie Powiatu Tarnowskiego”. Blisko sto uczestników miało możliwość wysłuchania wykładów trzech prelegentów oraz uczestniczyć w prezentacji okolicznościowej publikacji oraz projekcji filmu „Łowczówek’14”.
Była to druga konferencja z cyklu „Ślady wielkiej wojny w krajobrazie Powiatu Tarnowskiego. Legiony - cmentarze wojenne - dziedzictwo”. Tematycznie konferencje te, organizowane przez Starostę Tarnowskiego Romana Łucarza oraz Wójta Gminy Pleśna Józefa Knapika, koncentrują się wokół dziedzictwa Wielkiej Wojny, szczególnie historii Legionów Polskich oraz działań wojennych na froncie wschodnim, w ujęciu regionalnym, jak również zagadnień związanych z cmentarzami wojennymi z I wojny światowej. W bieżącym roku w organizację konferencji włączyła się Lokalna Grupa Działania Dunajec - Biała. Projekt uzyskał wsparcie finansowe Województwa Małopolskiego.
Wicemarszałek Małopolski Stanisław Sorys we wprowadzeniu do konferencji podkreślił rolę samorządu wojewódzkiego w działaniach związanych z ochroną i renowacją cmentarzy Wielkiej Wojny. - To dla nas ważne zadanie, które traktujemy priorytetowo - tłumaczył Marszałek Sorys.
Starosta Tarnowski apelował o pamięć i wrażliwość względem dziedzictwa Wielkiej Wojny. - Wy, którzy chodzicie w świetle dnia, pamiętajcie o tych, którzy za was zmarli - głosi inskrypcja z pomnika na cmentarzu wojennym nr 269 w Niwce. To apel do nas współczesnych. Chciejmy zatem odpowiedzieć na niego - pamiętajmy i przypominajmy innym - mówił Roman Łucarz.
Z kolei Wójt Gminy Pleśna Józef Knapik przypomniał o patriotycznym wymiarze szczególnego miejsca, jaki jest cmentarz wojenny nr 172 w Łowczówku. - Dla społeczeństwa ziemi tarnowskiej szczególne znaczenie miał wysiłek zbrojny legionistów I Brygady Legionów Polskich, dla których bój pod Łowczówkiem, jak zaznaczył brygadier Józef Piłsudski w okolicznościowym rozkazie z 3 stycznia 1915 roku, był najkrwawszym i najcięższym na ich szlaku bojowym.
W części wykładowej zgromadzeni licznie uczestnicy konferencji wysłuchali trzech wystąpień: prof. dr hab. Andrzej Olejko - „Działania lotnicze na froncie wschodnim wielkiej wojny 1914-1915”; dr Paweł Juśko - „Od Oleandrów do Łowczówka. Legiony Polskie na froncie wschodnim Wielkiej Wojny do grudnia 1914 roku. Aspekty militarne i polityczne”; Piotr Filip - „Gustaw Łowczowski - żołnierz, dyplomata, emigrant”. Odbyła się także projekcja filmu dokumentalnego „Łowczówek 14”, który zrealizował w 2015 roku Marek Kołdras.
Ważnym akcentem podczas konferencji była prezentacja wydawnictwa „Dziedzictwo wielkiej wojny w krajobrazie oraz pamięci. Powiat tarnowski i gmina Pleśna - wspólne wyzwanie” (pod red. P. Juśko, S. Stankowskiego). Na publikację złożyło się 12 artykułów naukowych, popularno-naukowych i popularnych.
W recenzji wydawnictwa prof. dr hab. Roman Pelczar zaznaczył: - Materiał zawarty w wydawnictwie ma dużą wartość merytoryczną oraz popularyzatorską. Został logicznie usystematyzowany, grupując zawarte w nim opracowania w cztery tematyczne działy. Pierwszy został poświęcony Legionom i legionistom, drugi działaniom militarnym na froncie wschodnim wielkiej wojny oraz cmentarzom wojennym, trzeci zagadnieniom dziedzictwa i pamięci, a czwarty - recepcji tej problematyki na gruncie szkolnym. Wśród autorów znaleźli się między innymi: prof. dr hab. Andrzej Chwalba, prof. dr hab. Edmund Juśko, dr hab. Stanisław Sorys, dr Agnieszka Partridge, czy też dr Paweł Juśko. W związku z tym gratuluję samorządom powiatu tarnowskiego i gminy Pleśna tej cennej inicjatywy wydawniczej, którą rekomenduję wszystkim osobom zainteresowanym historią i dziedzictwem Wielkiej Wojny.
Konferencję prowadził Ryszard Stankowski - Zastępca Wójta Gminy Pleśna. Poprzedzała ona obchody XVIII Zlotu Niepodległościowego w Łowczówku.
W wydarzeniu uczestniczyli między innymi samorządowcy, historycy, nauczyciele oraz młodzież ze szkół z terenu Gminy Pleśna i Powiatu Tarnowskiego.
Wiecej fotografii z tego wydarzenia dostępnych jest - tutaj.