11 kwietnia 2016 roku w gmachu Sejmu RP w Warszawie odbyła się konferencja programowo-metodyczna, zorganizowana przez Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II w Lublinie dla szkół zrzeszonych w Forum Szkół Poszukujących Sposobów Integralnego Rozwoju i Wychowania Dziecka.
Tematem konferencji była: „Mądrość w tworzeniu piękna życia na płaszczyźnie: dom - szkoła - wspólnoty”. W wydarzeniu wzięli udział dyrektorzy, nauczyciele oraz przedstawiciele Samorządów Uczniowskich ze szkół powiatowych: Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych w Gromniku, Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Zakliczynie oraz Zespołu Szkół Licealnych i Technicznych w Wojniczu.
Konferencja podzielona została na dwa panele. W pierwszej części głos zabrali: prof.dr hab. Krystyna Chałas - organizator spotkania oraz ks.prof. APS dr hab. Adam Solak, prof.dr hab. Bożena Muchacka oraz prof. PEDAGOGIUM dr hab. Lidia Marszałek. Prelegenci pochylali się nad „wartością mądrości”, tak ważną w dzisiejszych czasach, a tak często pomijaną w codziennym życiu. Kierując się słowami ks. Tischnera: „Kto pyta, ten rości sobie prawo odpowiedzi” prowadzący poszli krok dalej mówiąc „Kto pyta, ten żyje; kto nie udziela odpowiedzi, ten zabija”.
Po krótkiej przerwie głos zabrał Senator Łukasz Madejczyk, który zaprezentował zintegrowane działania szkoły w kontekście piękna życia. Prowadzący podzielił się własnymi doświadczeniami pedagogicznymi na temat organizacji zajęć pozalekcyjnych, promujących wartości w życiu dzieci i młodzieży.
Kolejnym prelegentem był dr Rafał Maliszewski, który w swoim wystąpieniu przybliżył uczestnikom konferencji pojęcie „Filozofii w szkole”. Nauczanie filozofii w szkole jest drogą do wyboru mądrych decyzji życiowych młodych ludzi.
Podsumowaniem konferencji była promocja książki „ Idę - odważnie - służę. Czynem odpowiadam na głos wołania drugiego człowieka”, napisanej przez młodzież dla młodzieży. Inspiracją do jej powstania stały się słowa Ojca Świętego Franciszka, skierowane do młodzieży w Rio de Janeiro: „Idźcie, bez obawy - służcie”. Młodzi pisarze poruszyli w niej temat służby drugiemu człowiekowi, która pomaga wzrastać duchowo oraz pomnaża człowieczeństwo.
Konferencja ta była drugim spotkaniem szkół zrzeszonych w Forum Szkół Poszukujących Sposobów Integralnego Rozwoju i Wychowania Dziecka. Pierwsze odbyło się w grudniu 2015 roku w MEN w Warszawie i nosiło tytuł: „Wychowanie do poszanowania i afirmacji godności człowieka celem i zadaniem wychowania”.
/tekst i fot. udostępnił ZSOiZ w Gromniku/