dzisiaj jest: 30 kwietnia 2025 r.   ::    imieniny: Marian, Katarzyna, Jakub

ikona facebookikona youtubeikona tłumacz języka migowegoikona login

Zawilec Gajowy, Kokorycz
Dwór I.J. Paderewskiego w Kąśnej Dolnej
Panorama Tuchowa z widokiem na Bazylikę Mniejszą pw. Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny
Pałac Janowice w Janowicach k. Zakliczyna
Zawilec Gajowy, KokoryczPark Krajobrazowy Pasma Brzanki

baner top pomoc osobom niepelnosprawnym

baner top geodezja

baner top internetowa rezerwacja wizyt wtk

Monitoring Powodziowy Powiatu Tarnowskiego

Wojnicz to dobre miejsce na dożynki - wywiad z Przewodniczącym Rady Powiatu Tarnowskiego

przewodnicacy wywiad dozynki miniGdzie więc dożynki jak nie tutaj - w gminie i w mieście z długowiekową tradycją i historią - mówi na temat zbliżających się Dożynek Powiatu Paweł Smoleń - Przewodniczący Rady Powiatu Tarnowskiego. Zachęcamy do zapoznania się z wywiadem z Przewodniczącym, który tłumaczy między innymi walory Gminy Wojnicz oraz składa życzenia rolnikom z okazji powiatowego Święta Plonów.

Dlaczego w ostatni weekend sierpnia warto wybrać się do Wojnicza na dwudniowe dożynki?
-
Warto, bo po ciężkiej pracy przychodzi również czas świętowania i dziękczynienia za to co udało się zebrać lub wyprodukować. Tak, tegoroczne dożynki powiatowe to święto dwudniowe. Do udziału zaprosiliśmy również delegacje naszych partnerów zagranicznych z Węgier, Francji i Białorusi. Będą oni prezentować swoje regiony, będą dla uczestników przygotowywać również tradycyjne potrawy ze swoich państw. Tegoroczne dożynki są więc wydarzeniem międzynarodowym i spotkaniem różnych kultur i tradycji. Nie zabraknie również tradycyjnego obrzędu dożynkowego i konkursu wieńców dożynkowych - bo o tradycji należy pamiętać i ją pielęgnować. Dlatego zapraszam wszystkich do odwiedzenia gościnnej wojnickiej ziemi.

A czy Wojnicz to dobre miejsce na organizację powiatowych dożynek?
-
Myślę, że bardzo dobre chociażby ze względu położenia. Gmina Wojnicz znajduje się praktycznie w centrum powiatu, więc wszystkie osoby pragnące wziąć udział w Święcie Chleba, będą miały taką samą drogę do pokonania. Dożynki to przede wszystkim święto rolników, przetwórców rolnych i przedsiębiorców, a na terenie Gminy Wojnicz przedstawicieli tych gałęzi jest sporo. Gdzie więc dożynki jak nie tutaj - w gminie i w mieście z długowiekową tradycją i historią…

przewodnicacy wywiad dozynki

Właśnie, Gmina Wojnicz, choćby z racji swego usytuowania, stwarza doskonałe warunki do rozwoju przedsiębiorczości, ale wciąż na terenie poszczególnych miejscowości sporo jest gospodarstw rolnych. W czym się specjalizują, jaka jest ogólnie kondycja rolnictwa w Gminie Wojnicz?
-
Rzeczywiście dużo jest na terenie gminy zarówno zakładów przemysłowych, małych firm jak i gospodarstw rolnych i myślę, że to dobry układ. Potrzebne są zarówno miejsca pracy w zakładach i firmach, jak i rodzinne gospodarstwa rolne produkujące zdrową żywność i płody rolne. Jest u nas dużo plantacji owoców miękkich, kukurydzy, zbóż i fasoli, choć - niestety - jak wszędzie coraz mniej. Dobrze, że są dopłaty bezpośrednie do upraw rolnych, które rekompensują chociaż w części rolnikom i plantatorom niskie ceny sprzedaży tego co zbiorą z pól. Warunki do rozwoju przedsiębiorczości są bardzo dobre, dlatego na wszelkiego rodzaju spotkaniach zachęcam wszystkich do odwiedzenia gminy Wojnicz i do lokalizacji tutaj swoich inwestycji, zachęcam również osoby prywatne do budowania tutaj swoich domów - naprawdę warto.

Pierwszy raz w historii Przewodniczący Rady Powiatu Tarnowskiego jest z Gminy Wojnicz, ale wypełnia Pan również mandat radnego powiatowego z tego terenu. Co dotąd udało się Panu zrobić dla mieszkańców Gminy Wojnicz?
-
Nigdy nie lubię mówić o tym co udało się zrobić. Tak zostałem wychowany i trzymam się tej zasady. Powiem tak, czasy dla samorządów są bardzo trudne i minął czas wielkich inwestycji powiatowych. Władze państwowe dokładają samorządom obowiązków, nie przekazując jednocześnie na to środków. Jeśli ktoś zauważa wymierne efekty mojej pracy to bardzo się cieszę i motywuje mnie to do jeszcze większego wysiłku i do pracy na rzecz mieszkańców z terenu, z którego zostałem wybrany. Przede wszystkim staram się, jeśli są takie możliwości, pomagać ludziom w rozwiązywaniu ich problemów.

Jakie - jako przewodniczący Rady Powiatu - ma Pan życzenia dla rolników z Powiatu Tarnowskiego z okazji Święta Plonów?
-
Powiem tak: z racji ukończenia Technikum Rolniczego w Wojniczu i potem Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie, sprawy rolników są bliskie mojemu sercu. Praca na roli jest bardzo ciężka i wymagająca, dlatego życzę każdemu kto doświadczył, bądź doświadcza pracy na roli, aby był zadowolony z efektów swojej pracy, aby miał zdrowie i wytrwałość do codziennego wczesnego wstawania i opiekowania się swoim gospodarstwem i dobytkiem, aby omijały nasz teren wszelkie kataklizmy pogodowe, które niweczą nieraz całoroczną pracę rolników. Życzę również wzajemnej życzliwości i poszanowania w kontaktach z drugim człowiekiem.

Tłumacz Google

baner bottom 01 bip

baner bottom 01 infocar

centrum paderewskiego kasna dolna

toikiwop

strefa przedsiebiorcy

dwdjt