W najbliższą niedzielę i poniedziałek odbędą się obchody Światowego Dnia Pamięci Ofiar Wypadków oraz uroczystości 100-lecia męczeńskiej śmierci Błogosławionej Karoliny. Są one organizowane przez Fundację „Przejście” oraz Sanktuarium Karoliny Kózkówny w Zabawie. Instytucją wspierającą te wydarzenia jest Starostwo Powiatowe w Tarnowie.
Program obchodów Światowego Dnia Pamięci Ofiar Wypadków i 100-lecia śmierci Błogosławionej Karoliny przedstawia się następująco:
Niedziela 16 listopada - Zabawa
9.30 - Wypominki - modlitwa za ofiary wypadków drogowych;
10.30 - Eucharystia za ofiary wypadków drogowych i ich rodziny pod przewodnictwem J.E. Ks. Arcybiskupa Zygmunta Zimowskiego;
11.30 - „100-lecie męczeńskiej śmierci bł. Karoliny” - przesłanie z drogi męczeństwa w interpretacji poetyckiej zespołu „Pod Gruszą”;
12.00 - Modlitwa przy pomniku „Przejście” i posadzenie drzewa pamięci;
13.00 - Poczęstunek.
Obchodom towarzyszy: akcja krwiodawstwa w hotelu „Zabawa”, krajowa wystawa fotograficzna, koncert organowy - wybrane utwory muzyczne o przejściu - losach człowieka.
- Symbolem obchodów 100-lecia męczeńskiej śmierci Błogosławionej Karoliny będzie w tym roku grusza. Na ten temat mówił podczas konferencji prasowej w Starostwie Powiatowym w Tarnowie ks. Zbigniew Szostak, Kustosz Sanktuarium w Zabawie: - Chcieliśmy takim symbolicznym znakiem obchodów 100-lecia męczeńskiej śmierci Błogosławionej Karoliny uczynić gruszę.
- Sto grusz na stulecie śmierci Karoliny. Jest to symbol, który mówi, co przez ten jubileusz chcemy powiedzieć. Bowiem świętowanie jubileuszu nie jest tylko i wyłącznie uroczystością poświęconą niewinnej śmieci męczeńskiej bohaterskiej dziewczyny, zamordowanej jako ofiara I wojny światowej. Chcemy pokazać, że na bazie jej walki i zwycięstwa wyrasta taka grusza, raz mniejsza, raz większa, jako symbol dzieł związanych z Błogosławioną Karoliną - mówił ks. Kustosz.
- Sto grusz będzie rozdanych dla tych środowisk, które, pragną w cieniu Błogosławionej coś budować, tworzyć relacje. Tak jak było sto lat temu pod gruszą Karoliny. Grusza wymaga posadzenia, pielęgnacji i troski, tak jak wspomniane dzieła i relacje. Ale będzie dawała także cień i miejsce, po to aby te dzieła realizować - tłumaczył ks. Szostak.
Poniedziałek 17 listopada - Tarnów
9.00 - Seminarium naukowe - „Problemy edukacji motoryzacyjnej dzieci i młodzieży” (sala konferencyjna Starostwa Powiatowego w Tarnowie);
11.30 - Konferencja prasowa;
12.30 - Program edukacyjny dla młodzieży „Road Show” (Kino Marzenie w Tarnowie).
Tematykę tegorocznych Światowego Dnia Pamięci Ofiar Wypadków przedstawił podczas spotkania z dziennikarzami w tarnowskim Starostwie Wicestarosta Tarnowski Mirosław Banach: - Tegoroczne obchody Dnia Ofiar Wypadków obchodzone są pod hasłem „Dzieci, niewinne ofiary”. Chcemy zwrócić w ten sposób uwagę nie tylko na edukację dzieci i młodzieży w zakresie komunikacji i poruszania się, drogi z domu do szkoły i ze szkoły do domu, jak również w innych miejscach publicznych. Pragniemy przede wszystkim zwrócić uwagę kierowcom, że dzieci poruszają się po drogach i nie do końca kontrolują wszystkie swoje zachowania. I nie może być tak, iż przekraczane są dozwolone prędkości w terenie zabudowanym. A w naszym kraju jest to nagminnie łamane.
- Chcemy tym przesłaniem, ale również przede wszystkim poniedziałkową konferencją w Starostwie zwrócić uwagę na konieczność zmian w Polsce, jeśli chodzi o ruch samochodów i szybkość w terenach zabudowanych. Z ostatnich badań, którymi dysponujemy wynika, że 98% samochodów na naszych drogach przekracza dozwoloną prędkość w terenie zabudowanym. Generuje to dużą liczbę wypadków z udziałem pieszych, w tym, co chcemy szczególnie podkreślić, z udziałem dzieci - mówił Wicestarosta Tarnowski.