Młodzież jakiej nie znacie

  • Drukuj

wzor gromnik miniAleksandra Stanek - absolwentka Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych z Gromnika wraz z nauczycielką ZSOiZ Katarzyną Gaj - wzięły udział w uroczystości wręczenia książki pt. „Młodzież jakiej nie znacie. Wzory osobowe godne naśladowania”, w której została opisana jako „Wzór osobowy aktywności kulturalnej i religijnej”. Gala odbyła się w gmachu Senatu RP.

„Młodzież jakiej nie znacie” - pod takim hasłem odbyła się kolejna edycja ogólnopolskiego konkursu na pracę pisemną promującą dobre wzorce osobowe młodzieży, zorganizowanego przez Katedrę Dydaktyki i Edukacji Szkolnej z Instytutu Pedagogiki Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego im. Jana Pawła II pod patronatem prof. dr hab. Krystyny Chałas.

wzor gromnik 1
Celem konkursu było opisanie biografii ucznia, który poprzez realizację swoich pasji, postawę oraz podejmowane inicjatywy w środowisku szkolnym i lokalnym stanowi wzór osobowy godny naśladowania; potrafi animować i inspirować swoich rówieśników do wartościowych działań.

wzor gromnik 2
Spośród wielu prac konkursowych nadesłanych z różnych regionów Polski, jury zakwalifikowało do druku 27 opisów sylwetek młodych ludzi. Wśród grona wybranych znalazł się również artykuł pt. „Pasje Aleksandry Stanek - teatr, taniec, muzyka, wolontariat”, prezentujący biografię Oli - tegorocznej absolwentki Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych im. Jana Pawła II w Gromniku. Autorka pracy - Katarzyna Gaj, przedstawiła najważniejsze okresy jej życia: dzieciństwo, młodość i początki dorosłości. Zwróciła uwagę m.in. na jej niezwykłą osobowość, wytrwałość w rozwijaniu swoich pasji, a przede wszystkim podkreśliła czynione przez nią dobro.

Aleksandra Stanek uczęszczała do klasy licealnej w Gromniku realizującej program policyjny. Już od pierwszych chwil pobytu w nowej szkole dała się poznać jako osoba niezwykle ambitna, bardzo pracowita i odpowiedzialna, która ma wiele pasji i dąży do ich realizacji. Z wielkim zaangażowaniem działała na rzecz szkoły i klasy. Jako wolontariuszka realizowała różne akcje charytatywne organizowane przez szkolne koło „Caritas”. Działała również w Samorządzie Uczniowskim i należała do szkolnego koła teatralnego „Improwizacja”, dzięki któremu wcielała się w piękne kreacje sceniczne odgrywane podczas uroczystość szkolnych, gminnych i powiatowych. Choć osiągnęła już w życiu bardzo wiele pozostała skromną i wrażliwą dziewczyną; pełną entuzjazmu, otwartą na ludzi i świat. Mimo wielu pokus i przeszkód na drodze do spełnienia marzeń, zawsze pozostała sobą, gdyż swoje życie oparła na najcenniejszych wartościach takich jak rodzina, przyjaźń, Bóg, a mottem swego życia uczyniła słowa Patrona Szkoły - Jana Pawła II - Wymagajcie od siebie, choćby inni od was nie wymagali! Obecnie bohaterka artykułu jest studentką I roku polonistyki na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie i wiąże swą przyszłość z aktorstwem.

wzor gromnik 3
24 października, Aleksandra Stanek wraz z Katarzyną Gaj wzięły udział w uroczystości wręczenia książki pt. „Młodzież jakiej nie znacie. Wzory osobowe godne naśladowania”, w której została opisana jako „Wzór osobowy aktywności kulturalnej i religijnej”. Gala odbyła się w gmachu Senatu RP. Uczestniczyli w niej bohaterowie książki, jej autorzy, rodzice i opiekunowie. Podczas uroczystości podziękowania i gratulacje do młodzieży skierowali między innymi: Krystyna Chałas - Kierownik Katedry Dydaktyki i Edukacji Szkolnej KUL i inicjatorka publikacji, a także Teresa Wargocka - Sekretarz Stanu w Ministerstwie Edukacji Narodowej oraz senator Łukasz Mikołajczyk - członek senackiej Komisji Nauki, Edukacji i Sportu.

Spotkanie podsumowujące wydanie książki zostało połączone z promocją najnowszej publikacji encyklopedycznej z nauk pedagogicznych pt.: „Encyklopedia Aksjologii Pedagogicznej”, którą przygotowała do druku prof. Krystyna Chałas i ks. dr hab. Adam Maj z Instytutu Pedagogiki Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Z tej okazji prof. dr hab. Urszula Ostrowska z Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy wygłosiła referat pt.: „Przesłanie aksjologiczne. Człowiek w świecie wartości - wartość w życiu człowieka”.

Spotkanie zakończyło się wręczeniem książek laureatom konkursu i autorom biografii oraz pamiątkowych statuetek będących formą podziękowania za świadectwo pięknego życia, a także promocję wzorców osobowych godnych naśladowania.