Ginęli z rąk sąsiadów

  • Drukuj

Pochód ku czci zamordowanych - miniaturaTarnowski oddział Towarzystwa Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich był organizatorem uroczystości upamiętniającej 80. rocznicę ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów na ludności polskiej. W wydarzeniu uczestniczył starosta tarnowski Roman Łucarz oraz wiceprzewodniczący Rady Powiatu Tarnowskiego Zbigniew Karciński i Radny Powiatu Józef Gądek.


Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Ludobójstwa na Wołyniu oficjalnie obchodzony jest 11 lipca od siedmiu lat. Jest okazją, aby zatrzymać się na chwilę i oddać hołd setkom tysięcy niewinnych ludzi, którzy stracili życie w wyniku brutalnych aktów przemocy i zbrodni UPA na Wołyniu i Kresach Południowo-Wschodnich.

Pochód na cmentarz - orkiestra z Woli Rzędzińskiej

Tarnowskie uroczystości zainaugurowała Msza św. w Kościele pw. Św. Maksymiliana Kolbego. Następnie uczestnicy przeszli pod Kurhan Kresowy na Starym Cmentarzu. - To było straszliwe ludobójstwo. Ginęły całe wsie, całe osady, nierzadko z rąk sąsiadów, z rąk znajomych, z rąk rodzin – przypomniał Stanisław Siadek, prezes Towarzystwa Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich w Tarnowie.

Podczas obchodów na cmentarzu

Uczestnicy rocznicy rzezi wołyńskiej

Przedstawiciele władz samorządowych i państwowych, środowisk kombatanckich, młodzież szkolna oraz mieszkańcy regionu tarnowskiego złożyli wiązanki kwiatów oraz zapalili światła pamięci. Obecni byli też motocykliści z tarnowskiej „Watahy”.

Starosta podczas przemowy na cmentarzu

Starosta składa wieniec w hołdzie zamordowanym na Wołyniu

Wcześniej hołd ofiarom ludobójstwa na Wołyniu oddał etatowy członek zarządu powiatu tarnowskiego Tomasz Stelmach, składając kwiaty przed Grobem Nieznanego Żołnierza.

Tomasz Stelmach wśród uczestników obchodów

Tomasz Stelmach składa kwiaty przed Grobem Nieznanego Żołnierza

Przypomnijmy, że przed budynkiem Starostwa Powiatowego w Tarnowie oglądać można wystawę plenerową „Sąsiedzka krew – Ludobójstwo wołyńsko-galicyjskie”, którą opracował i przygotował Instytut Pamięci Narodowej.

Zdjęcia: Paweł Topolski