Komin awaryjny w każdym domu

  • Drukuj

logo powiatu tarnowskiegoCzy komin awaryjny powinien być w każdym domu? Do tego przekonywać będą organizatorzy i prelegenci II Ogólnopolskiego Kongresu Kominiarzy, który w dniach 21 - 22 kwietnia odbędzie się w Ryglicach. Tematem przewodnim tegorocznej konferencji będzie komin awaryjny. Rosnąca świadomość oszczędności energii oraz dynamicznie zmieniające się przepisy sprawiają, że kładzie się ogromny nacisk na minimalizację strat energii oraz wykorzystanie potencjału odnawialnych źródeł.

 
Prelegenci będą przekonywać, ze posiadanie komina awaryjnego w każdym domu to możliwość użytkowania urządzenia grzewczego, które nie wymaga prądu do prawidłowego funkcjonowania. Można do takiego komina podpiąć miejscowe ogrzewacze pomieszczeń jak kominki, kozy czy nawet kuchnię z możliwością przygotowania ciepłych posiłków. Będą przekazywać informacje o kominie awaryjnym jako takim oraz o drewnie i pellecie jako podstawowym paliwie na czas jego użytkowania.

Pogląd komina awaryjnego

- Komin awaryjny jest wymagany przez przepisy budowlane wielu krajów. W sytuacji nadzwyczajnej umożliwia podłączenie paleniska na paliwo stałe (drewno), tak aby przetrwać krytyczny okres – twierdzi Wiesław Zabawa, prezes Międzywojewódzkiego Cechu Kominiarzy. – Awaria ogrzewania może mieć różne przyczyny. Może być spowodowana anomaliami pogodowymi, na przykład huraganem czy wichurą, przeciążeniem sieci energetycznej czy uszkodzeniem lub awarią przestarzałych gazociągów.

Starosta tarnowski Roman Łucarz, który objął patronat honorowy nad konferencją podziela zdanie, że mieszkańcy powinni mieć kominy awaryjne, bo w każdej chwili może zabraknąć gazu. – Taka alternatywa jest potrzebna. Warto mieć niezależne źródło ciepła – kominek lub kozę na drewno czy pellet – mówi. – Jest to źródło dużo bardziej przyjazne dla środowiska niż węgiel, odnawialne, a w obecnej sytuacji potrzebna jest dywersyfikacja energii. Widzę też w naszym regionie dużą przyszłość dla wytwarzania paliw drzewnych. Mamy ponad 200 rzemieślników, którzy wykonują wyroby drewniane. Z tej działalności powstaje dużo odpadów i trocin, które można wykorzystać.

W pierwszym dniu konferencji, 21 kwietnia Robert Chodakiewicz, doradca prezesa MCK omówi na własnym przykładzie komin awaryjny, który użytkuje od kilku sezonów we własnym domu. Poda przykłady, w których posiadanie tego rozwiązania sprawdza się najbardziej. Na ten temat wypowie się także Roman Nowak, prezes Stowarzyszenia Kominy Polskie.

O bezpiecznym użytkowaniu komina mówił będzie Marek Biedroń, wiceprezes MCK, zaś o drewnie kawałkowym i pellecie jako paliwie energetycznym dr hab. Konrad Leniowski z Uniwersytetu Rzeszowskiego. O zasobności i odnawialności drewna opowie Grzegorz Wojtanowski, nadleśniczy Nadleśnictwa Gromnik Lasów Państwowych. Tematykę nowoczesnych urządzeń grzewczych przedstawi Wojciech Perek, ekspert Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Kominki i Piece, natomiast jak prawidłowo palić w urządzeniach wykorzystujących komin awaryjny wyjaśni Krzysztof Woźniak, sekretarz Rady Naukowej Polskiego Forum Klimatycznego.

22 kwietnia odbędzie się Ryglicki Piknik Ekoturystyczny na rozpoczęcie sezonu turystycznego w tej gminie. Początek o godzinie 10. Zaplanowano m.in. ekokonkursy dla dzieci – plastyczny i wiedzy „Z ekologią na ty!”. Będzie można uczestniczyć w wycieczcie po gminie Ryglice z przewodnikiem i odkryć tajemnice spichlerza dworskiego, Pałacu Leśniowskich, cmentarza wojskowego, kościołów w Ryglicach i Lubczy czy winnicy „Piwnice Antoniego”, a także degustować tradycyjne potrawy, przygotowane z ekologicznych produktów przez koła gospodyń wiejskich.

Program kongresu kominiarskiego w Ryglicach

Link do plakatu na facebook gminy Ryglice.

Na rynku w Ryglicach występować będą kapele ludowe. O godz. 17 jako gwiazda wieczoru wystąpi zespół Hit Sanok, natomiast o godz. 18 rozpocznie się biesiada z zespołem Relax.