Ostatecznie zakończyła się realizacja rozpoczętych w ubiegłym roku projektów w ramach „Programu wyrównywania różnic między regionami III” służących niepełnosprawnym mieszkańcom regionu. Dzięki podjętej przez Zarządu Powiatu Tarnowskiego decyzji o przystąpieniu do programu i złożeniu odpowiednich wniosków projektowych możliwa była realizacja działań na rzecz osób niepełnosprawnych we wszystkich gminach powiatu tarnowskiego.
Wicestarosta tarnowski Jacek Hudyma podkreśla znaczenie dobrej współpracy i przepływu informacji pomiędzy samorządem powiatowym a samorządami gminnymi. - Dzięki zaangażowaniu całego Zespołu ds. Zdrowia i Polityki Społecznej Starostwa Powiatowego w Tarnowie udało się poprawić i zrealizować wiele zadań, które przyczyniły się do realizacji projektu dla dobra mieszkańców powiatu tarnowskiego. Ogromnie sobie cenię pracę całego zespołu, a także profesjonalne podejście do wykonywanych zadań, które pozwoliły na skuteczne przeprowadzenie wielu ważnych przedsięwzięć i były istotnym wsparciem działań naszego Starostwa, na rzecz wszystkich gmin z terenu powiatu tarnowskiego. Warto podkreślić, iż powiat tarnowski jest liderem w pozyskiwaniu środków na poprawę życia osób niepełnosprawnych. Znajdujemy się zawsze w czołówce. Przez 3 lata byliśmy na 1 miejscu, jeżeli chodzi o powiaty województwa małopolskiego - dodaje wicestarosta Jacek Hudyma.
Wartość zrealizowanych 11 projektów wyniosła 1.872.240,03 zł, w tym pozyskane środki z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych stanowiły kwotę 805.692,19 zł.
Dzięki pozyskanym przez Powiat Tarnowski środkom zlikwidowano bariery architektoniczne w budynkach obiektów użyteczności publicznej położonych na terenie powiatu, wyposażono placówki służące rehabilitacji osób niepełnosprawnych w nowe pojazdy dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych oraz Gminy umożliwiając im organizację przewozu niepełnosprawnych uczniów do placówek edukacyjnych położonych poza ich terenem działania.
W ramach prac projektowych wykonano:
Zakupione zostały także nowe 9-cio miejscowe pojazdy do przewozu osób niepełnosprawnych:
Wsparto również Warsztat Terapii Zajęciowej w Woli Rzędzińskiej wyposażając placówkę w sprzęt niezbędny do realizacji terapii, tj. ploter laserowy wraz z zestawem komputerowym i oprogramowaniem Corel Draw.
Powiat Tarnowski nie zaprzestaje w działaniach na rzecz ułatwienia funkcjonowania niepełnosprawnych mieszkańców, pozyskując kolejne środki PFRON.
W bieżącym roku w planie są: