14 lutego 1942 r. z rozkazu Naczelnego Wodza generała Władysława Sikorskiego, istniejący dotychczas Związek Walki Zbrojnej (ZWZ) - zbrojne struktury Polskiego Państwa Podziemnego - został przemianowany na Armię Krajową (AK). Z tej okazji w poniedziałek w Tarnowie przy obeliskach 16 Pułku Piechoty i Armii Krajowej odbyły się uroczystości rocznicowe. Samorząd powiatu tarnowskiego reprezentował etatowy członek zarządu Tomasz Stelmach.
Uroczystości zostały zorganizowane przez Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej Okręgu Tarnów, Muzeum Okręgowe w Tarnowie, oraz Regionalne Centrum Edukacji i Instytut Pamięci Narodowej, które otworzyło plenerową wystawę poświęconą Armii Krajowej.
W samo południe uczestnicy uroczystości pomodlili się w intencji poległych i zmarłych żołnierzy Polski Podziemnej przy obeliskach 16. Pułku Piechoty i Armii Krajowej, a także zapalili światła pamięci i złożyli kwiaty.
Armia Krajowa była największą armią podziemną w czasie II wojny światowej. Dla Polaków jest symbolem walki o niepodległość, patriotyzmu i męstwa. 14 lutego br. mija 80. rocznica utworzenia AK – przemianowania Związku Walki Zbrojnej na Armię Krajową z rozkazu gen. Władysława Sikorskiego. Głównym celem AK było stworzenie struktur wojskowych, a także przygotowanie do powszechnego powstania i otwartej walki z okupantem.
W trakcie uroczystości prezes zarządu Okręgu Tarnów Światowego Związku AK, Ryszard Żądło, wręczył medale za szczególne zasługi dla Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej. Otrzymali je dyrektor Muzeum Okręgowego w Tarnowie Kazimierz Kurczab, oraz dyrektor Zespołu Szkół Niepublicznych w Tarnowie Anna Bieniasz.
Fot. Paweł Topolski