Skok po niepodległość - Adam Boryczka bohaterem konferencji w ramach powiatowych obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych

  • Drukuj

tochman miniW Centrum Kultury Wsi Polskiej w Wierzchosławicach odbyła się konferencja „Adam Boryczka - żołnierz wyklęty, lecz niezapomniany”, z udziałem historyka rzeszowskiego Oddziału IPN - dr. Krzysztofa A. Tochmana, w ramach powiatowych obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych.

Spotkaniu towarzyszył program artystyczny, przygotowany przez uczniów i nauczycieli Szkoły Podstawowej w Wierzchosławicach.

tochman 3
Dr Krzysztof A. Tochman przybliżył uczestnikom konferencji postać płk. Adama Boryczki, cichociemnego i żołnierza niezłomnego z Wierzchosławic. Historyk rzeszowskiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej promował również swoją najnowszą publikację „Skok po niepodległość. Pułkownik Adam Boryczka (1913-1988)”.

tochman 2
Książka przedstawia postać oficera Wojska Polskiego, cichociemnego spadochroniarza Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie, żołnierza Armii Krajowej i powojennej konspiracji niepodległościowej. Adam Boryczka po zrzuceniu do okupowanego kraju prowadził dywersję w ramach „Wachlarza” i Kedywu oraz organizował walkę partyzancką w Okręgu Wileńskim AK.

Kolejne sekwencje jego życia to działalność w PSZ na Zachodzie i Zrzeszeniu „Wolność i Niezawisłość” (1946-1952) w charakterze emisariusza i szefa łączności Delegatury Zagranicznej WiN - pięć pełnych niebezpieczeństw pobytów w kraju (1947-1950), nieświadomy udział w prowokacyjnej operacji NKGB i MBP o kryptonimie „Cezary” i aresztowanie przez bezpiekę, otwierające etap znaczonych cierpieniem przeżyć w komunistycznych katowniach PRL, a potem starania o przedterminowe zwolnienie w latach sześćdziesiątych XX w. i późniejsze trwanie na tzw. wolności.

tochman 4
W losach bohatera opracowania znalazł odzwierciedlenie tragizm dwudziestowiecznych dziejów Rzeczypospolitej, ale też determinacja pokoleń Polaków w walce o Niepodległą.

tochman 5
- Przywracamy pamięć Adama Boryczki, którego życiorys i dokonania były zacierane w okresie PRL. Adam Boryczka nie doczekał wolnej Polski. Naszym zadaniem jest godne upamiętnienie jego osoby w społeczności Gminy Wierzchosławice i Powiatu Tarnowskiego - mówił Jacek Hudyma - Etatowy Członek Zarządu Powiatu.