Podczas niedawnej konferencji prasowej organizowanej przez Starostwo Powiatowe w Tarnowie oraz Powiatową Stację Pogotowia Ratunkowego w Tarnowie, Wiceminister Zdrowia - Józefa Szczurek-Żelazko zapowiedziała zmiany w systemie ratownictwa medycznego.
Po wręczeniu odznaczeń i wyróżnień Pani Minister Józefa Szczurek-Żelazko zapowiedziała zmiany w systemie Ratownictwa Medycznego, aby był on jeszcze bardziej sprawny i niezawodny.
- Wyzwania przed ratownictwem są bardzo duże. Cały czas dokonujemy zmian, aby służby ratownicze coraz szybciej i sprawniej docierały do potrzebujących - mówiła podczas spotkania z tarnowskimi dziennikarzami.
Projekt nowelizacji ustawy wkrótce ma zostać przedstawiony przez Ministerstwo Zdrowia. Ma zostać wprowadzony obowiązek zatrudniania członków zespołów ratownictwa medycznego i dyspozytorów medycznych na podstawie stosunku pracy. Podmiotami zatrudniającymi członków tych zespołów mają być państwowe i samorządowe podmioty lecznicze, a dyspozytorów - wojewodowie. W karetkach obowiązkowo dyżurować będą zespoły trzyosobowe. Zmiany nastąpią również w sposobie kształcenia i doskonalenia zawodowego. Nie będzie ponadto konkurencji między publicznymi a prywatnymi podmiotami, gdyż system Ratownictwa Medycznego zostanie upaństwowiony.
- Chcemy, aby służby medyczne całym kraju, podobnie jak inne służby ratunkowe – policja czy straż pożarna - były publiczne. Aby miały na sztywno zapisane, że niezależnie od okoliczności będą zawsze gotowe do niesienia pomocy w stanach zagrożenia życia - oświadczyła Józefa Szczurek-Żelazko.
Po Małopolsce nie jeżdżą karetki prywatnych firm, gdyż udało się zachować taką formułę prawną, że ratownictwo medyczne jest państwowe, ale w niektórych rejonach Polski jest inaczej. Zmiany mają wchodzić w życie stopniowo. Pierwsze nowe przepisy mają zacząć obowiązywać od 1 stycznia 2018 roku.
Poparł je Wicewojewoda Józef Gawron. - To będą zmiany na lepsze. Choćby kwestia upaństwowienia ratownictwa medycznego to istotny element, który trzeba zrealizować - stwierdził.