Czy tworzyć Centra Usług Wspólnych?

  • Drukuj

konf nist miniCzy tworzyć Centra Usług Wspólnych, a przez to racjonalizować koszty działania w jednostkach samorządu terytorialnego? Na ten temat rozmawiali uczestnicy konferencji szkoleniowej, którą zorganizował Narodowy Instytut Samorządu Terytorialnego we współpracy ze Starostwem Powiatowym i Samorządowym Centrum Edukacji w Tarnowie.

Centrum usług wspólnych to wyodrębniona jednostka, utworzona przez co najmniej dwa podmioty. Nie zastępuje kierowników tych podmiotów, lecz wykonuje czynności pomocnicze. Najczęściej CUW tworzone są po to, aby zajmowały się księgowością i finansami, ale także może świadczyć dla kilku jednostek usługi administracyjne, informatyczne, pomoc prawną, robić zakupy, zajmować się zamówieniami publicznymi.

konf nist 1
Jako korzyści z tworzenia CUW wymienia się podniesienie standardów oraz poprawę bezpieczeństwa działalności, poprawę jakości zarządzania, łatwiejsze wprowadzanie nowoczesnych rozwiązań, ale także oszczędności finansowe. Zazwyczaj koszty administracyjne jednostek, które w określonych dziedzinach utworzyły CUW obniżają się od 25 do nawet 50 procent.

konf nist 2
CUW zwane też niekiedy centrami kompetencji wymyślono w środowiskach biznesowych w Stanach Zjednoczonych. W Europie najpierw takie rozwiązania zaczęto wprowadzać w Wielkiej Brytanii. W końcu moda na ich tworzenie dotarła do Polski.

Otwierając tarnowską konferencję Starosta Roman Łucarz zwrócił uwagę na fakt, że powiat tarnowski utworzył już instytucję na wzór CUW. Chodzi o Samorządowe Centrum Edukacji w Tarnowie, które świadczy usługi w zakresie dokształcania oraz doradztwa metodycznego dla nauczycieli dla wszystkich gmin w powiecie tarnowskim, a także dla ościennych powiatów. Działa już 15 lat i jest chwalone za profesjonalizm oraz za niskie koszty w stosunku do osiąganych efektów. Starosta wyraził nadzieję, że ta konferencja uczestniczącym w niej samorządowcom pozwoli na inne i pełniejsze spojrzenie na CUW.

konf nist 3
Głównym prelegentem był Ryszard Grobelny, wieloletni Prezydent Poznania, a obecnie wykładowca akademicki. Mówił, że tworzenie CUW nie jest przymusem, on pokazuje tylko możliwości. Ale - zaznaczył - wiele wskazuje na to, że w przyszłości przy rozdysponowywaniu środków unijnych preferowane będą CUW.

Podstawy prawne i formy organizacyjne samorządowych centrów usług wspólnych przybliżył Wojciech Lachiewicz, ekspert RIO i szkoleniowiec. Natomiast dr Barbara Dagmara Niziołek, Dyrektor Samorządowego Centrum Edukacji w Tarnowie przedstawiła dobre praktyki w zakresie tworzenia organizacji wspólnej obsługi placówek oświatowych. Te dobre praktyki zaprezentowała na przykładzie doradztwa metodycznego w Powiecie Tarnowskim.

Dr Iwona Wieczorek, Dyrektor Narodowego Instytutu Samorządu Terytorialnego powiedziała, że Tarnów nieprzypadkowo wybrany został na miejsce ogólnopolskiej konferencji, bo jest jednym z modelowych przykładów dobrych praktyk w tym zakresie.