Od 2006 roku Powiat Tarnowski prowadzi działania reintrodukcji zająca i bażanta na terenach leśnych. Celem przesiedleń było wprowadzenie nowych gatunków na danym terenie lub tak zwane „odświeżenie krwi”, czyli wprowadzenie zwierząt o odmiennym genotypie od miejscowych, co w konsekwencji powodowało zwiększenie zróżnicowania genetycznego.
Obecnie jednym z ważniejszych problemów ochrony zwierząt jest zachowanie różnorodności genetycznej. Tylko zakrojona na szeroką skalę reintrodukcja, obejmująca makroregiony, przez kolejne kilka lat może przynieść spodziewane efekty. Spadek populacji zwierzyny powodowany był przez szereg czynników, wśród których największą, negatywną rolę odegrały nawiedzające doliny rzek Biała i Dunajec powodzie. Na liczebność zwierzyny wpływ miały też: agrotechnika, drapieżniki, komunikacja kołowa i kłusownictwo.
Dzięki powiatowemu programowi odtworzenia populacji kilku gatunków na obszarach zieleni średniej i wysokiej oraz w tarnowskich lasach przybyło ponad 4 tys. sztuk drobnej zwierzyny. Na wolność wypuszczano młode zające i bażanty.
Głównym celem Programu Reintrodukcji Zwierzyny Drobnej w Powiecie Tarnowskim jest zachowanie istniejących populacji najpopularniejszych gatunków zwierząt łownych - zająca szaraka i bażanta - oraz zapoczątkowanie sukcesywnego wzrostu ich liczebności. Działania polegają na wsiedlaniu, czyli mówiąc fachowo - restytucji i reintrodukcji do środowiska naturalnego zwierząt pochodzących z hodowli wolierowych, prowadzonych przez ośrodki hodowli zwierzyny.
Program jest inicjatywą służb ochrony środowiska i łowczych samorządu Powiatu Tarnowskiego. Jak podkreślają przedstawiciele kół łowieckich z regionu, już można zauważyć wzrost populacji bażantów.
Dotychczasowe działania objęły wsiedlenie około 4 tys. bażantów. Z uwagi na bytowanie zwierzyny drobnej, przede wszystkim w krajobrazie rolniczym, działania na największą skalę są prowadzone na terenie gmin: Wietrzychowice, Żabno, Radłów, Lisia Góra, Gromnik, Tarnów, bo właśnie ten obszar najbardziej odpowiada wymaganiom siedliskowym zwierzyny drobnej.
Realizacja programu w 2015 roku polega na zasiedleniu kolejnych 500 sztuk bażantów.
Program i jest finansowany ze środków budżetowych Powiatu Tarnowskiego, przeznaczonych na ochronę środowiska i gospodarkę wodną.