Te Deum Laudamus ponownie wybrzmiało w Okopach Świętej Trójcy

  • Drukuj

okopy ren miniW miejscowości Okopy koło Borszczowa na Podolu, odbyła się ponowna konsekracja kościoła pod wezwaniem Świętej Trójcy. Całe przedsięwzięcie było realizowane przez Stowarzyszenie Przyjaciół Podola z Tarnowa. Tą szlachetną misją opiekował się również Powiat Tarnowski.

Uroczystość rozpoczęła się procesją od dawnej Bramy Kamienieckiej do odnowionej świątyni, przed drzwiami której wręczone zostały klucze do kościoła Biskupowi Leonowi Dubrawskiemu. Klucze zostały uratowane po wojnie, a podczas ceremonii symbolicznie przekazane Kościołowi.

okopy ren 1
We mszy św., celebrowanej przez biskupa Leona Dubrawskiego, uczestniczył także Biskup Leon Mały, sufragan lwowski oraz kilkunastu księży z diecezji rzymskokatolickich na Ukrainie, wśród których był ksiądz Roman Twaróg, inicjator odbudowy i Proboszcz katedry w Kamieńcu Podolskim, jak również kilku księży z Polski.

Na uroczystości obecni byli: małżonka ambasadora RP w Kijowie Henryka Litwina, Hanna Litwin; Senator Stanisław Goracz z Komisji Emigracji i Łączności z Polakami za Granicą Senatu RP; Konsul Generalny RP w Winnicy Krzysztof Świderek; delegacja Stowarzyszenia Przyjaciół Podola z Tarnowa.

okopy ren 2
Idea rekonstrukcji kościoła w Okopach narodziła się na przełomie 2010 i 2011 roku. Ze strony polskiej wspierało ją Stowarzyszenie Przyjaciół Podola z Tarnowa z Prezesem Aleksandrą Świderską na czele. Ze strony ukraińskiej kluczowe znaczenie miało zaangażowanie Biskupa Leona Dubrawskiego, Ordynariusza Kamienieckiego i księdza Romana Twaroga.

Miejscowość Okopy Świętej Trójcy - obecnie wieś Okopy koło Żwańca na Ukrainie to dawna gmina wiejska na terenie Województwa Tarnopolskiego w Powiecie Borszczowskim. Miejscowość położona była niegdyś na najdalej wysuniętym na południowy-wschód cyplu II RP, pomiędzy rzekami Dniestr i Zbrucz. Obecnie stanowi pamiątkę dawnych dziejów państwowości polskiej.

okopy ren 3
Pierwsze wzmianki o Kościele w Okopach Świętej Trójcy pochodzą z roku 1699. Odbyła się w nim msza święta dziękczynna po odzyskaniu Kamieńca i Podola w wyniku pokoju karłowieckiego, zawartego przez Państwa Ligi Świętej z Imperium Osmańskim. Od końca 1768 roku do marca 1769 roku w Okopach Świętej Trójcy bronili się konfederaci barscy pod dowództwem Kazimierza Pułaskiego. Sam kościół spłoną w czasie II wojny światowej i popadł w ruinę.