20 sierpnia odbyła się konferencja podsumowująca pierwszy etap projektu „Bezpośrednie wspomaganie szkół poprzez kompleksowe doskonalenie nauczycieli drogą do sukcesu edukacyjnego uczniów Powiatu Tarnowskiego”. Jest to największy projekt edukacyjny w historii Powiatu Tarnowskiego i największy z tego typu, realizowanych obecnie w kraju.
W spotkaniu, które odbyło się sali konferencyjnej Delegatury Urzędu Wojewódzkiego w Tarnowie, uczestniczyli parlamentarzyści, samorządowcy, dyrektorzy szkół i placówek oświatowych, dyrektorzy i kierownicy wydziałów i jednostek obsługujących szkoły w urzędach gminnych, a także nauczyciele zaangażowani w realizację projektu.
Starosta Tarnowski Roman Łucarz przypomniał główny cel projektu, którym jest poprawa jakości funkcjonowania systemu doskonalenia nauczycieli w Powiecie Tarnowskim.
- Dziś podsumowujemy pierwszy rok dwuletniego projektu, który obejmuje 160 placówek, w tym 15 przedszkoli, 94 szkół podstawowych, 34 gimnazja, 17 szkól ponadgimnazjalnych. Skala projektu czyni go największym projektem edukacyjnym w piętnastoletniej historii Powiatu Tarnowskiego - podkreślał Roman Łucarz.
W części oficjalnej przemawiali Posłowie na Sejm RP, Urszula Augustyn, Zastępca Przewodniczącego Sejmowej Komisji Edukacji, Nauki i Młodzieży, a także dr Michał Wojtkiewicz, który w okresie pełnienia funkcji Starosty Tarnowskiego, w latach 1999-2005, prowadził działania związane z reorganizacją i modernizacją oświaty ponadgimnazjalnej w powiecie. Głos zabrał również dr Kazimierz Koprowski, Kierownik Zespołu Obsługi Szkół i Przedszkoli Gminy Tarnów.
Prof. dr hab. Edmund Juśko, Dyrektor Wydziału Edukacji, Kultury i Promocji Starostwa Powiatowego w Tarnowie przypomniał, iż główne zadania, jakie sprecyzowane zostały w projekcie dotyczyły opracowania i monitorowania Powiatowego Programu Wspomagania, przeprowadzenia procesu wspomagania w szkołach i przedszkolach, jak również wprowadzenia lokalnych sieci współpracy i samokształcenia.
- W pierwszym roku w projekt zaangażowanych było ogółem 2247 nauczycieli w tym 134 dyrektorów - mówił Edmund Juśko.
Dr Barbara Dagmara Niziołek, Dyrektor Samorządowego Centrum Edukacji w swojej prezentacji zwróciła uwagę na produkty wspomagania placówek, wypracowane przez Szkolnych Organizatorów Rozwoju Edukacji, takie jak: formy szkoleniowe dla dyrektorów i nauczycieli - 2469 godzin warsztatów, 1600 godzin spotkań grupowych, 640 godzin konsultacji grupowych, 2400 godzin konsultacji indywidualnych, ponadto materiały metodyczne i informacyjne dla dyrektorów i nauczycieli, a także dobre, lokalne praktyki dotyczące wsparcia szkół.
Bezpośrednio na temat dobrych praktyk w projekcie mówili: Joanna Kozioł, Urszula Powroźnik, dr Marcin Borys, Katarzyna Pałucka, Lucyna Gondek, Anna Cieplińska oraz Grażyna Szyszka - Dyrektor Biblioteki Pedagogicznej w Tarnowie.
Przypomnijmy, iż projekt „Bezpośrednie wspomaganie szkół poprzez kompleksowe doskonalenie nauczycieli drogą do sukcesu edukacyjnego uczniów Powiatu Tarnowskiego” trwa od sierpnia 2013 r. i będzie kontynuowany do czerwca 2015 r. na terenie 16 gmin Powiatu Tarnowskiego. Jest on współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego Priorytet III Działanie 3.5 PO KL. Na kompleksowe wspomaganie szkół i przedszkoli w powiecie Starostwo Powiatowe w Tarnowie pozyskało kwotę przeszło 4,3 mln zł.
ZOBACZ ZDJĘCIA | ![]() |